- Loyal
- E33026J
E33026J Bearing | Loyal
| E33026J interchange NACHI E33026J | |
| E33026J cross reference NACHI E33026J | |
| E33026J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E33026J |
| a | 11.7 mm |
| d | 130 mm |
| D | 200 mm |
| T | 55 mm |
| B | 55 mm |
| C | 43 mm |
| Weight | 6.44 Kg |
| r1 min. | 2.5 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 130x200x55 |
| Width (mm) | 55 |
| Bearing number | E33026J |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Calculation factor (e) | 0.34 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2300 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0.97 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 390000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 720000 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



E33026J PDF download