- Loyal
- E33016J
E33016J Bearing | Loyal
| E33016J interchange NACHI E33016J | |
| E33016J cross reference NACHI E33016J | |
| E33016J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E33016J |
| a | 10.4 mm |
| d | 80 mm |
| D | 125 mm |
| T | 36 mm |
| B | 36 mm |
| C | 29.5 mm |
| Weight | 1.65 Kg |
| r1 min. | 1.5 mm |
| r2 min. | 1.5 mm |
| Size (mm) | 80x125x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | E33016J |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Calculation factor (e) | 0.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1.19 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 157000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 277000 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



E33016J PDF download