- Loyal
- E33122J
E33122J Bearing | Loyal
| E33122J interchange NACHI E33122J | |
| E33122J cross reference NACHI E33122J | |
| E33122J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E33122J |
| a | 10.8 mm |
| d | 110 mm |
| D | 180 mm |
| T | 56 mm |
| B | 56 mm |
| C | 43 mm |
| Weight | 5.55 Kg |
| r1 min. | 2.5 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 110x180x56 |
| Width (mm) | 56 |
| Bearing number | E33122J |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Calculation factor (e) | 0.42 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0.79 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 345000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 560000 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



E33122J PDF download