- Loyal
- E33121J
E33121J Bearing | Loyal
| E33121J interchange NACHI E33121J | |
| E33121J cross reference NACHI E33121J | |
| E33121J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E33121J |
| a | 12.1 mm |
| d | 105 mm |
| D | 175 mm |
| T | 56 mm |
| B | 56 mm |
| C | 44 mm |
| Weight | 5.43 Kg |
| r1 min. | 2.5 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 105x175x56 |
| Width (mm) | 56 |
| Bearing number | E33121J |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 175 |
| Calculation factor (e) | 0.40 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0.82 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 335000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 530000 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



E33121J PDF download