- Loyal
- R-825
R-825 Bearing | Loyal
| R-825 interchange NMB R-825 | |
| R-825 cross reference NMB R-825 | |
| R-825 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-825 |
| D | 8 mm |
| d | 2,5 mm |
| B | 2,8 mm |
| C | 2,8 mm |
| L | 6,53 mm |
| L1 | 4,1 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 2.5x8x2.8 |
| Width (mm) | 2,8 |
| Bearing number | R-825 |
| Bore Diameter (mm) | 2,5 |
| Outer Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,553 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



R-825 PDF download