- Loyal
- NK40/30
NK40/30 Bearing | Loyal
| NK40/30 interchange JNS NK40/30 | |
| NK40/30 cross reference JNS NK40/30 | |
| NK40/30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK40/30 |
| D | 50 mm |
| C | 30 mm |
| Fw | 40 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,125 Kg |
| Da max. | 48 mm |
| Size (mm) | 40x50x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | NK40/30 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 42,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 86,1 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



NK40/30 PDF download