- Loyal
- NK40/20
NK40/20 Bearing | Loyal
| NK40/20 interchange JNS NK40/20 | |
| NK40/20 cross reference JNS NK40/20 | |
| NK40/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK40/20 |
| D | 50 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 40 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,083 Kg |
| Da max. | 48 mm |
| Size (mm) | 40x50x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK40/20 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 54,1 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NK40/20 PDF download