- Loyal
- R14
R14 Bearing | Loyal
| R14 interchange ZEN Group R14 | |
| R14 cross reference ZEN Group R14 | |
| R14 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R14 |
| D | 47,625 mm |
| d | 22,225 mm |
| B | 9,525 mm |
| C | 9,525 mm |
| Size (mm) | 22.225x47.625x9.525 |
| Width (mm) | 9,525 |
| Bearing number | R14 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,4 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



R14 PDF download