- Loyal
- YET212
YET212 Bearing | Loyal
| YET212 interchange SKF YET212 | |
| YET212 cross reference SKF YET212 | |
| YET212 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YET212 |
| C | 26 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| B | 37,2 mm |
| s1 | 40,1 mm |
| B1 | 53,1 mm |
| d1 | 75,6 mm |
| d2 | 82 mm |
| Weight | 1,3 Kg |
| r2 min. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 60x110x37.2 |
| Width (mm) | 37,2 |
| Bearing number | YET212 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1,53 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



YET212 PDF download