- Loyal
- NK42/20R
NK42/20R Bearing | Loyal
| NK42/20R interchange NTN NK42/20R | |
| NK42/20R cross reference NTN NK42/20R | |
| NK42/20R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK42/20R |
| D | 52 mm |
| k | 3 mm |
| C | 20 mm |
| Cr | 26.9 kN |
| Lw | 15.8 mm |
| Fw | 42 mm |
| Dw | 3 mm |
| C0r | 49 kN |
| Mass | 0.09 kg |
| rs min | 0.3 mm |
| Da max | 50 mm |
| Weight | 0,086 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| ras max | 0.3 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Da max. | 50 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 42x52x20 |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 9,500 rpm |
| Width (mm) | 20 |
| Nlim (grease) | 6,500 rpm |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NK42/20R |
| Precision class | P0 |
| Weight / Kilogram | 0.09 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Radial clearance class | CN |
| (Grease) Lubrication Speed | 6500 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 49 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,9 kN |
| Lubrication hole on outer ring | Oui/Yes |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.47 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 13.07 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 14.93 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 14.93 Hz |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NK42/20R PDF download