- Loyal
- NK42/20
NK42/20 Bearing | Loyal
| NK42/20 interchange JNS NK42/20 | |
| NK42/20 cross reference JNS NK42/20 | |
| NK42/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK42/20 |
| D | 52 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 42 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0865 Kg |
| Da max. | 50 mm |
| Size (mm) | 42x52x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK42/20 |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 56,2 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NK42/20 PDF download