- Loyal
- NK43/30
NK43/30 Bearing | Loyal
| NK43/30 interchange JNS NK43/30 | |
| NK43/30 cross reference JNS NK43/30 | |
| NK43/30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK43/30 |
| D | 53 mm |
| C | 30 mm |
| Fw | 43 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,133 Kg |
| Da max. | 51 mm |
| Size (mm) | 43x53x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | NK43/30 |
| Bore Diameter (mm) | 43 |
| Outer Diameter (mm) | 53 |
| Basic dynamic load rating (C) | 43,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 92,5 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



NK43/30 PDF download