- Loyal
- EE116050/116098
EE116050/116098 Bearing | Loyal
| EE116050/116098 interchange Timken EE116050/116098 | |
| EE116050/116098 cross reference Timken EE116050/116098 | |
| EE116050/116098 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE116050/116098 |
| D | 250,825 mm |
| d | 127 mm |
| T | 63,5 mm |
| B | 63,5 mm |
| C | 47,625 mm |
| R | 3,3 mm |
| r | 4,8 mm |
| Size (mm) | 127x250.825x63.5 |
| Width (mm) | 63,5 |
| Bearing number | EE116050/116098 |
| Bore Diameter (mm) | 127 |
| Outer Diameter (mm) | 250,825 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



EE116050/116098 PDF download