- Loyal
- K 85x92x20
K 85x92x20 Bearing | Loyal
| K 85x92x20 interchange NBS K 85x92x20 | |
| K 85x92x20 cross reference NBS K 85x92x20 | |
| K 85x92x20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 85x92x20 |
| Fw | 85 mm |
| Ew | 92 mm |
| Bc | 20 mm |
| Weight | 0,096 Kg |
| Bearing number | K 85x92x20 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 92 |
| Basic dynamic load rating (C) | 44 kN |
| Basic static load rating (C0) | 107,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



K 85x92x20 PDF download