- Loyal
- NU309R
NU309R Bearing | Loyal
| NU309R interchange KOYO NU309R | |
| NU309R cross reference KOYO NU309R | |
| NU309R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU309R |
| C | 25 mm |
| d | 45 mm |
| D | 100 mm |
| B | 25 mm |
| B2 | - |
| Cu | 13.5 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 122 |
| Fw | 58.5 mm |
| C0r | 98.3 |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 0.909 Kg |
| r(min) | 1.5 |
| da(min) | - |
| db(min) | 53 |
| db(max) | 57 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 1.5 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 92 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 1.5 mm |
| ra(max) | 1.5 |
| rb(max) | 1.5 |
| Oil lub. | 8200 |
| Size (mm) | 45x100x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Grease lub. | 6100 |
| Bearing No. | NU309R |
| Bearing number | NU309R |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.909 |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6100 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 98.3 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 97.4 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NU309R PDF download