- Loyal
- RT609
RT609 Bearing | Loyal
| RT609 interchange INA RT609 | |
| RT609 cross reference INA RT609 | |
| RT609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RT609 |
| T | 20,637 mm |
| m | 0,446 kg / Weight |
| d | 38,1 mm |
| D | 76,2 mm |
| Noun | Bearing |
| Height | 0.813 Inch | 20.65 Millimeter |
| UNSPSC | 31171507 |
| Banded | No |
| Bore 1 | 1.5 Inch | 38.1 Millimeter |
| Bore 2 | 1.5 Inch | 38.1 Millimeter |
| Category | Thrust Roller Bearings |
| Keyword 3 | Cylindrical |
| Inventory | 4.0 |
| Size (mm) | 38.1x76.2x20.637 |
| Width (mm) | 20,637 |
| Weight / LBS | 0.983 |
| Ca | 95000 N / Dynamic load rating (axial) |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B04144 |
| Self Aligning | No |
| Inch - Metric | Inch |
| Keyword String | Thrust Roller Cylindrical |
| Other Features | Double Row | Cylindrical Roller | Flat Race | Separable Axial Contact |
| Bearing number | RT609 |
| Thrust Bearing | Yes |
| C0a | 221000 N / Static load rating (axial) |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Long Description | 1-1/2" Bore 1; 1-1/2" Bore 2; 3" Outside Diameter; 13/16" Height; Cylindrical Roller Bearing; Single Direction; Not Self Aligning; Not Banded; Steel Cage; ABEC 1 | ISO P0; Roller A |
| Outside Diameter | 3 Inch | 76.2 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.45 |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 76,2 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Component Description | Roller Assembly plus Raceways |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | RT609 |
| Single or Double Direction | Single Direction |
| Overall Height with Aligning Washer | 0 Inch | 0 Millimeter |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RT609 PDF download