- Loyal
- TBR30UU
TBR30UU Bearing | Loyal
| TBR30UU interchange Samick TBR30UU | |
| TBR30UU cross reference Samick TBR30UU | |
| TBR30UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TBR30UU |
| G | 48 mm |
| W | 91 mm |
| d | 30 mm |
| D | 45,5 mm |
| A | 12 mm |
| E | 34 mm |
| J | 75 mm |
| K | 60 mm |
| M | 75 mm |
| h1 | 15 mm |
| θ | 50 mm |
| Weight | 0,9 Kg |
| S1xℓ | M8 |
| Bearing number | TBR30UU |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 45,5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,764 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



TBR30UU PDF download