- Loyal
- K 75x83x40 - ZW
K 75x83x40 - ZW Bearing | Loyal
| K 75x83x40 - ZW interchange NBS K 75x83x40 - ZW | |
| K 75x83x40 - ZW cross reference NBS K 75x83x40 - ZW | |
| K 75x83x40 - ZW Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 75x83x40 - ZW |
| Fw | 75 mm |
| Ew | 83 mm |
| Bc | 40 mm |
| Weight | 0,211 Kg |
| Bearing number | K 75x83x40 - ZW |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 83 |
| Bearing number : K 75x83x40 | ZW |
| Basic dynamic load rating (C) | 72,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 176,5 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



K 75x83x40 - ZW PDF download