- Loyal
- K 75x83x30
K 75x83x30 Bearing | Loyal
| K 75x83x30 interchange NBS K 75x83x30 | |
| K 75x83x30 cross reference NBS K 75x83x30 | |
| K 75x83x30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 75x83x30 |
| Fw | 75 mm |
| Ew | 83 mm |
| Bc | 30 mm |
| Weight | 0,147 Kg |
| Bearing number | K 75x83x30 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 83 |
| Basic dynamic load rating (C) | 61,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 142 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



K 75x83x30 PDF download