- Loyal
- K 68x74x20
K 68x74x20 Bearing | Loyal
| K 68x74x20 interchange NBS K 68x74x20 | |
| K 68x74x20 cross reference NBS K 68x74x20 | |
| K 68x74x20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 68x74x20 |
| Fw | 68 mm |
| Ew | 74 mm |
| Bc | 20 mm |
| Weight | 0,065 Kg |
| Bearing number | K 68x74x20 |
| Bore Diameter (mm) | 68 |
| Outer Diameter (mm) | 74 |
| Basic dynamic load rating (C) | 35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 83,5 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



K 68x74x20 PDF download