- Loyal
- SC40WUU
SC40WUU Bearing | Loyal
| SC40WUU interchange Samick SC40WUU | |
| SC40WUU cross reference Samick SC40WUU | |
| SC40WUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC40WUU |
| H | 78 mm |
| W | 102 mm |
| d | 40 mm |
| h | 40 mm |
| A | 20 mm |
| D | 51 mm |
| E | 11 mm |
| G | 62 mm |
| J | 80 mm |
| K | 150 mm |
| L | 180 mm |
| S2 | 8,6 mm |
| Weight | 3,2 Kg |
| S1xℓ | M10 |
| Bearing number | SC40WUU |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,44 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



SC40WUU PDF download