- Loyal
- EE126098/126150
EE126098/126150 Bearing | Loyal
| EE126098/126150 interchange Timken EE126098/126150 | |
| EE126098/126150 cross reference Timken EE126098/126150 | |
| EE126098/126150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE126098/126150 |
| R | 6,3 mm |
| a | 9,7 mm |
| d | 249,25 mm |
| D | 381 mm |
| T | 79,375 mm |
| B | 76,2 mm |
| C | 57,15 mm |
| r | 4,8 mm |
| Ab | 2 mm |
| Aa | 13,1 mm |
| Db | 343 mm |
| da | 269 mm |
| db | 279 mm |
| Da | 358 mm |
| Weight | 29,13 Kg |
| Size (mm) | 249.25x381x79.375 |
| Width (mm) | 79,375 |
| Factor (K) | 1,13 |
| Factor (G1) | 1321,8 |
| Factor (Cg) | 0,0495 |
| Factor (G2) | 168,9 |
| Bearing number | EE126098/126150 |
| Bore Diameter (mm) | 249,25 |
| Outer Diameter (mm) | 381 |
| Calculation factor (e) | 0,52 |
| Basic static load rating (C0) | 1690 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 889 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 231 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 204 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



EE126098/126150 PDF download