- Loyal
- SC40UU
SC40UU Bearing | Loyal
| SC40UU interchange Samick SC40UU | |
| SC40UU cross reference Samick SC40UU | |
| SC40UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC40UU |
| H | 78 mm |
| W | 102 mm |
| d | 40 mm |
| h | 40 mm |
| A | 20 mm |
| D | 51 mm |
| E | 11 mm |
| G | 62 mm |
| J | 80 mm |
| K | 60 mm |
| L | 90 mm |
| S2 | 8,6 mm |
| Weight | 1,6 Kg |
| S1xℓ | M10 |
| Bearing number | SC40UU |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,15 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



SC40UU PDF download