- Loyal
- TBR20UU
TBR20UU Bearing | Loyal
| TBR20UU interchange Samick TBR20UU | |
| TBR20UU cross reference Samick TBR20UU | |
| TBR20UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TBR20UU |
| G | 31 mm |
| W | 68 mm |
| d | 20 mm |
| D | 34 mm |
| A | 10 mm |
| E | 21 mm |
| J | 54 mm |
| K | 37 mm |
| M | 51 mm |
| h1 | 11 mm |
| θ | 60 mm |
| Weight | 0,3 Kg |
| S1xℓ | M6 |
| Bearing number | TBR20UU |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 34 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,784 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



TBR20UU PDF download