- Loyal
- K 58x64x19
K 58x64x19 Bearing | Loyal
| K 58x64x19 interchange NBS K 58x64x19 | |
| K 58x64x19 cross reference NBS K 58x64x19 | |
| K 58x64x19 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 58x64x19 |
| Fw | 58 mm |
| Ew | 64 mm |
| Bc | 19 mm |
| Weight | 0,053 Kg |
| Bearing number | K 58x64x19 |
| Bore Diameter (mm) | 58 |
| Outer Diameter (mm) | 64 |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,25 kN |
| Basic static load rating (C0) | 77,5 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



K 58x64x19 PDF download