- Loyal
- SC35WUU
SC35WUU Bearing | Loyal
| SC35WUU interchange Samick SC35WUU | |
| SC35WUU cross reference Samick SC35WUU | |
| SC35WUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC35WUU |
| H | 68 mm |
| W | 90 mm |
| d | 35 mm |
| h | 34 mm |
| A | 18 mm |
| D | 45 mm |
| E | 10 mm |
| G | 54 mm |
| J | 70 mm |
| K | 140 mm |
| L | 160 mm |
| S2 | 6,8 mm |
| Weight | 2,2 Kg |
| S1xℓ | M8 |
| Bearing number | SC35WUU |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,65 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



SC35WUU PDF download