- Loyal
- SC35W-B
SC35W-B Bearing | Loyal
| SC35W-B interchange Samick SC35W-B | |
| SC35W-B cross reference Samick SC35W-B | |
| SC35W-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC35W-B |
| H | 68 mm |
| W | 90 mm |
| d | 35 mm |
| h | 34 mm |
| A | 18 mm |
| D | 45 mm |
| E | 10 mm |
| G | 54 mm |
| J | 70 mm |
| K | 140 mm |
| L | 160 mm |
| S2 | 6,8 mm |
| Weight | 2,2 Kg |
| S1xℓ | M8 |
| Bearing number | SC35W-B |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,65 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



SC35W-B PDF download