- Loyal
- SC35UU
SC35UU Bearing | Loyal
| SC35UU interchange Samick SC35UU | |
| SC35UU cross reference Samick SC35UU | |
| SC35UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC35UU |
| H | 68 mm |
| W | 90 mm |
| d | 35 mm |
| h | 34 mm |
| A | 18 mm |
| D | 45 mm |
| E | 10 mm |
| G | 54 mm |
| J | 70 mm |
| K | 60 mm |
| L | 80 mm |
| S2 | 6,8 mm |
| Weight | 1,1 Kg |
| S1xℓ | M8 |
| Bearing number | SC35UU |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,66 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



SC35UU PDF download