- Loyal
- SC30UU
SC30UU Bearing | Loyal
| SC30UU interchange Samick SC30UU | |
| SC30UU cross reference Samick SC30UU | |
| SC30UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC30UU |
| H | 59,5 mm |
| W | 78 mm |
| d | 30 mm |
| h | 30 mm |
| A | 15 mm |
| D | 39 mm |
| E | 10 mm |
| G | 49 mm |
| J | 58 mm |
| K | 58 mm |
| L | 72 mm |
| S2 | 6,8 mm |
| Weight | 0,685 Kg |
| S1xℓ | M8 |
| Bearing number | SC30UU |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,56 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



SC30UU PDF download