- Loyal
- SC30-B
SC30-B Bearing | Loyal
| SC30-B interchange Samick SC30-B | |
| SC30-B cross reference Samick SC30-B | |
| SC30-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC30-B |
| H | 59,5 mm |
| W | 78 mm |
| d | 30 mm |
| h | 30 mm |
| A | 15 mm |
| D | 39 mm |
| E | 10 mm |
| G | 49 mm |
| J | 58 mm |
| K | 58 mm |
| L | 72 mm |
| S2 | 6,8 mm |
| Weight | 0,685 Kg |
| S1xℓ | M8 |
| Bearing number | SC30-B |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,56 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



SC30-B PDF download