- Loyal
- SL185015
SL185015 Bearing | Loyal
| SL185015 interchange NBS SL185015 | |
| SL185015 cross reference NBS SL185015 | |
| SL185015 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185015 |
| D | 115 mm |
| d | 75 mm |
| E | 107,9 mm |
| B | 54 mm |
| C | 27 mm |
| S | 3 mm |
| d1 | 89 mm |
| D1 | 102,9 mm |
| Weight | 1,93 Kg |
| Size (mm) | 75x107.9x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | SL185015 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 107,9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 275 kN |
| Basic static load rating (C0) | 390 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



SL185015 PDF download