- Loyal
- SL185015
SL185015 Bearing | Loyal
| SL185015 interchange INA SL185015 | |
| SL185015 cross reference INA SL185015 | |
| SL185015 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185015 |
| E | 107,9 mm |
| C | 27 mm |
| m | 1,93 kg / Weight |
| s | 3 mm / Axial displacement |
| d | 75 mm |
| D | 115 mm |
| B | 54 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Width | 2.126 Inch | 54 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | No |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Size (mm) | 75x115x54 |
| Snap Ring | No |
| Separable | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 54 |
| Weight / LBS | 5.095 |
| Bore Profile | Straight |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Cr | 275000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 102,9 mm |
| d1 | 89 mm |
| nG | 3450 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | SL185015 |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Relubricatable | Yes |
| Cur | 65000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 385000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 1,1 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 75MM Bore; Straight Bore Profile; 115MM Outside Diameter; 54MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 4.528 Inch | 115 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 1.93 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185015 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



SL185015 PDF download