- Loyal
- SL185014
SL185014 Bearing | Loyal
| SL185014 interchange NBS SL185014 | |
| SL185014 cross reference NBS SL185014 | |
| SL185014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185014 |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| E | 100,28 mm |
| B | 54 mm |
| C | 27 mm |
| S | 3 mm |
| d1 | 81,5 mm |
| D1 | 95,7 mm |
| Weight | 1,85 Kg |
| Size (mm) | 70x100.28x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | SL185014 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 100,28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 265 kN |
| Basic static load rating (C0) | 355 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



SL185014 PDF download