- Loyal
- SL185014
SL185014 Bearing | Loyal
| SL185014 interchange INA SL185014 | |
| SL185014 cross reference INA SL185014 | |
| SL185014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185014 |
| E | 100,28 mm |
| m | 1,85 kg / Weight |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 54 mm |
| C | 27 mm |
| s | 3 mm / Axial displacement |
| Size (mm) | 70x110x54 |
| Width (mm) | 54 |
| nG | 3750 1/min / Limiting speed |
| Cr | 265000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 95,7 mm |
| d1 | 81,5 mm |
| C0r | 350000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 59000 N / Fatigue limit load, radial |
| Bearing number | SL185014 |
| rmin | 1,1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



SL185014 PDF download