- Loyal
- K 55x63x25
K 55x63x25 Bearing | Loyal
| K 55x63x25 interchange NBS K 55x63x25 | |
| K 55x63x25 cross reference NBS K 55x63x25 | |
| K 55x63x25 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 55x63x25 |
| Fw | 55 mm |
| Ew | 63 mm |
| Bc | 25 mm |
| Weight | 0,117 Kg |
| Bearing number | K 55x63x25 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 63 |
| Basic dynamic load rating (C) | 61,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 129,5 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



K 55x63x25 PDF download