- Loyal
- K 55x63x20
K 55x63x20 Bearing | Loyal
| K 55x63x20 interchange NBS K 55x63x20 | |
| K 55x63x20 cross reference NBS K 55x63x20 | |
| K 55x63x20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 55x63x20 |
| Fw | 55 mm |
| Ew | 63 mm |
| Bc | 20 mm |
| Weight | 0,088 Kg |
| Bearing number | K 55x63x20 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 63 |
| Basic dynamic load rating (C) | 49,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 99,5 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



K 55x63x20 PDF download