- Loyal
- K 55x62x18
K 55x62x18 Bearing | Loyal
| K 55x62x18 interchange NBS K 55x62x18 | |
| K 55x62x18 cross reference NBS K 55x62x18 | |
| K 55x62x18 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 55x62x18 |
| Fw | 55 mm |
| Ew | 62 mm |
| Bc | 18 mm |
| Weight | 0,053 Kg |
| Bearing number | K 55x62x18 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 24,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 40,5 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



K 55x62x18 PDF download