- Loyal
- K 52x57x12
K 52x57x12 Bearing | Loyal
| K 52x57x12 interchange NBS K 52x57x12 | |
| K 52x57x12 cross reference NBS K 52x57x12 | |
| K 52x57x12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 52x57x12 |
| Fw | 52 mm |
| Ew | 57 mm |
| Bc | 12 mm |
| Weight | 0,024 Kg |
| Bearing number | K 52x57x12 |
| Bore Diameter (mm) | 52 |
| Outer Diameter (mm) | 57 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



K 52x57x12 PDF download