- Loyal
- K 4x7x10 TN
K 4x7x10 TN Bearing | Loyal
| K 4x7x10 TN interchange NBS K 4x7x10 TN | |
| K 4x7x10 TN cross reference NBS K 4x7x10 TN | |
| K 4x7x10 TN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 4x7x10 TN |
| Fw | 4 mm |
| Ew | 7 mm |
| Bc | 10 mm |
| Weight | 0,0007 Kg |
| Bearing number | K 4x7x10 TN |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,28 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,85 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



K 4x7x10 TN PDF download