- Loyal
- K 48x54x25
K 48x54x25 Bearing | Loyal
| K 48x54x25 interchange NBS K 48x54x25 | |
| K 48x54x25 cross reference NBS K 48x54x25 | |
| K 48x54x25 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 48x54x25 |
| Fw | 48 mm |
| Ew | 54 mm |
| Bc | 25 mm |
| Weight | 0,055 Kg |
| Bearing number | K 48x54x25 |
| Bore Diameter (mm) | 48 |
| Outer Diameter (mm) | 54 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31 kN |
| Basic static load rating (C0) | 61 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



K 48x54x25 PDF download