- Loyal
- SL185011
SL185011 Bearing | Loyal
| SL185011 interchange NBS SL185011 | |
| SL185011 cross reference NBS SL185011 | |
| SL185011 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185011 |
| D | 90 mm |
| d | 55 mm |
| E | 83,54 mm |
| B | 46 mm |
| C | 23 mm |
| S | 1,5 mm |
| d1 | 68,5 mm |
| D1 | 78,7 mm |
| Weight | 1,16 Kg |
| Size (mm) | 55x83.54x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | SL185011 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 83,54 |
| Basic dynamic load rating (C) | 206 kN |
| Basic static load rating (C0) | 275 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



SL185011 PDF download