- Loyal
- SL185010
SL185010 Bearing | Loyal
| SL185010 interchange INA SL185010 | |
| SL185010 cross reference INA SL185010 | |
| SL185010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185010 |
| E | 72,33 mm |
| m | 0,76 kg / Weight |
| s | 1,5 mm / Axial displacement |
| d | 50 mm |
| D | 80 mm |
| B | 40 mm |
| C | 20 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 1.969 Inch | 50 Millimeter |
| Width | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | No |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Size (mm) | 50x80x40 |
| Snap Ring | No |
| Separable | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 40 |
| Weight / LBS | 2.006 |
| Bore Profile | Straight |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Cr | 151000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 67,6 mm |
| d1 | 59,1 mm |
| nG | 5300 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | SL185010 |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Relubricatable | Yes |
| Cur | 30000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 188000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 1 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 50MM Bore; Straight Bore Profile; 80MM Outside Diameter; 40MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 3.15 Inch | 80 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 0.911 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185010 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



SL185010 PDF download