- Loyal
- 609ZZ
609ZZ Bearing | Loyal
| 609ZZ interchange NTN 609ZZ | |
| 609ZZ cross reference NTN 609ZZ | |
| 609ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609ZZ |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Bore | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| da max | 13,1 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| r min. | 0,3 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Da max. | 22 mm |
| da min. | 11 mm |
| series: | Micro |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Inventory | 2.0 |
| Width (mm) | 7 |
| bore type: | Round |
| Weight / LBS | 0.0314 |
| maximum rpm: | 36000 RPM |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| closure type: | Double Shielded |
| Inch - Metric | Metric |
| Bearing number | 609ZZ |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 9 mm |
| overall width: | 7 mm |
| fillet radius: | 0.3 mm |
| cage material: | Steel |
| Other Features | Deep Groove |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 9MM Bore; 24MM Outside Diameter; 7MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 0.945 Inch | 24 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.276 Inch | 7 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| outside diameter: | 24 mm |
| outer ring width: | 7 mm |
| inner ring width: | 7 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Weight / Kilogram | 0.018 |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| internal clearance: | CN |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| maximum rpm (grease): | 31000 rpm |
| static load capacity: | 1450 N |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| dynamic load capacity: | 3400 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 609ZZ |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 31 000 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,45 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



609ZZ PDF download