- Loyal
- SL185010
SL185010 Bearing | Loyal
| SL185010 interchange NBS SL185010 | |
| SL185010 cross reference NBS SL185010 | |
| SL185010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185010 |
| D | 80 mm |
| d | 50 mm |
| E | 72,33 mm |
| B | 40 mm |
| C | 20 mm |
| S | 1,5 mm |
| d1 | 59,1 mm |
| D1 | 67,6 mm |
| Weight | 0,76 Kg |
| Size (mm) | 50x72.33x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | SL185010 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72,33 |
| Basic dynamic load rating (C) | 151 kN |
| Basic static load rating (C0) | 191 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



SL185010 PDF download