- Loyal
- 609ZZ
609ZZ Bearing | Loyal
| 609ZZ interchange FBJ 609ZZ | |
| 609ZZ cross reference FBJ 609ZZ | |
| 609ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609ZZ |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0,016 Kg |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 609ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 32000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,335 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,422 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



609ZZ PDF download