- Loyal
- 609Z
609Z Bearing | Loyal
| 609Z interchange NTN 609Z | |
| 609Z cross reference NTN 609Z | |
| 609Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609Z |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| f0 | 12.9 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| Mass | 0.01 kg |
| ra max | 0.3 mm |
| rs min | 0.3 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 11 mm |
| Da max | 22 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| da max | 13,1 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Da max. | 22 mm |
| da min. | 11 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Enclosure | 1 Metal Shield |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 7 |
| Nlim (oil) | 36,000 rpm |
| Weight / LBS | 0.033 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Nlim (grease) | 31,000 rpm |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 609Z |
| Static load, C0 | 1.45 kN |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Dynamic load, C | 3.4 kN |
| Outside Diameter | 0.945 Inch | 24 Millimeter |
| Long Description | 9MM Bore; 24MM Outside Diameter; 7MM Outer Race Diameter; 1 Metal Shield; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outer Race Width | 0.276 Inch | 7 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.snrbearings.com |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.02 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Radial clearance class | CN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Fatigue limit load, Cu | 0.07 kN |
| (Oil) Lubrication Speed | 36 000 r/min |
| Manufacturer Item Number | 609.Z |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 31 000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 1,45 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,4 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



609Z PDF download