- Loyal
- 609LLU
609LLU Bearing | Loyal
| 609LLU interchange NTN 609LLU | |
| 609LLU cross reference NTN 609LLU | |
| 609LLU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609LLU |
| D | 24,000 mm |
| d | 9,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| bore type: | Round |
| closure type: | Double Sealed |
| Bearing number | 609LLU |
| overall width: | 7 mm |
| fillet radius: | 0.3 mm |
| cage material: | Steel |
| bore diameter: | 9 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outside diameter: | 24 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| inner ring width: | 7 mm |
| outer ring width: | 7 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9,000 |
| Outer Diameter (mm) | 24,000 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| internal clearance: | CN |
| static load capacity: | 1450 N |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 22000 rpm |
| dynamic load capacity: | 3400 N |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



609LLU PDF download