- Loyal
- 609JX2Z
609JX2Z Bearing | Loyal
| 609JX2Z interchange NTN 609JX2Z | |
| 609JX2Z cross reference NTN 609JX2Z | |
| 609JX2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609JX2Z |
| D | 24,000 mm |
| d | 9,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| f0 | 12.9 |
| Bore | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| Mass | 0.01 kg |
| Noun | Bearing |
| da min | 11 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| ra max | 0.3 mm |
| rs min | 0.3 mm |
| Da max | 22 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 36,000 rpm |
| Width (mm) | 7,000 |
| Weight / LBS | 0.03086 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Nlim (grease) | 31,000 rpm |
| Product Group | B00308 |
| Other Features | Deep Groove |
| Bearing number | 609JX2Z |
| Keyword String | Ball |
| Static load, C0 | 1.45 kN |
| Dynamic load, C | 3.4 kN |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outside Diameter | 0.945 Inch | 24 Millimeter |
| Long Description | 9MM Bore; 24MM Outside Diameter; 7MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outer Race Width | 0.276 Inch | 7 Millimeter |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.014 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 9,000 |
| Outer Diameter (mm) | 24,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Fatigue limit load, Cu | 0.07 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



609JX2Z PDF download