- Loyal
- NK5/12M
NK5/12M Bearing | Loyal
| NK5/12M interchange JNS NK5/12M | |
| NK5/12M cross reference JNS NK5/12M | |
| NK5/12M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK5/12M |
| D | 10 mm |
| C | 12 mm |
| Fw | 5 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Weight | 0,0042 Kg |
| Da max. | 6,5 mm |
| Size (mm) | 5x10x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | NK5/12M |
| Limiting speed | 40000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,4 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NK5/12M PDF download