- Loyal
- EE161394/161850
EE161394/161850 Bearing | Loyal
| EE161394/161850 interchange Timken EE161394/161850 | |
| EE161394/161850 cross reference Timken EE161394/161850 | |
| EE161394/161850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE161394/161850 |
| D | 469,9 mm |
| d | 354,012 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 55,562 mm |
| C | 38,1 mm |
| R | 7 mm |
| r | 6,4 mm |
| Size (mm) | 354.012x469.9x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | EE161394/161850 |
| Bore Diameter (mm) | 354,012 |
| Outer Diameter (mm) | 469,9 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



EE161394/161850 PDF download